Kursen riktar sig till medarbetare som ska ingå i en krisledningsstab eller krisledningsorganisation, antingen centralt eller inom verksamheternas olika krisledningsgrupper. Syftet med utbildningen är att utveckla kunskap om struktur och metodik för stabsarbete.
Förkunskap:Utbildningen anpassas så att deltagarna kan nyttja sina tidigare erfarenheter och sin ordinarie roll i sin ”hemmastab”.
Praktisk information:Kursintyg utfärdas. I avgiften ingår lunch och fika vid fysisk kurs. Om du går kursen på distans behöver du ha en fungerande kamera och mikrofon för att kunna delta.
Kursinnehåll:
Kursmål och syfte:
Syftet med utbildningen är att utveckla kunskap om struktur och metodik för stabsarbete.
Målet är att öka er förmåga att ingå i en stab vid en kris eller extraordinär händelse genom effektivt stabsarbete utifrån en gemensam metodik.
Efter genomförd kurs förväntas deltagare kunna: